Kutyákról szóló cikkem:kutyaszóval
Kutya szemmel a világ:
Az én térképemen a szagnyomok (felhők,-hullámok) jelentik a biztos tájékozódási pontokat.Szaglásom kifinomult,éles a hallásom,a látásom.
Sokat alszom,de nem egyfolytában.A nap bármely órájában tettre kész vagyok.Életritmusomat a "belső óra" irányítja,mely igazodik a körülöttem élők napirendjéhez.
Remek idő érzékem pontosan jelzi,mikor következik a séta,vagy pl.-mikor érkezik haza a gazdi,és mint kiváló megfigyelő,kitapasztalom a szokásaidat.
Fontos számomra a saját bírtok,melynek határait rendszeresen jelölöm.
Az illatos üzeneten kívül egymással a test-és faroktartás,illetve az arcjáték és mintegy húszféle hang segítségével társalgunk.
"Ha megbízható,barátságos,okos társat szeretnél,jó helyen jársz!!
Persze kölyökként egy csomó mindent nem tudok még,de alig várom,hogy taníts!
Remélem,nem idegen tőled a testmozgás,és egyetlen percet sem kell nélküled töltenem."
HÍRES KUTYÁK:
Lajka/űrkutya
Kántor/bőnözés
Lassie/regény
Mancs/mentőkutya
Hachico/történelmikutya
Rex/mentőkutya
Wuff:
A kutya ujjon járó ragadozó állat, a farkas háziasított alfaja. Ezenkívül tágabb értelemben kutyának neveznek a kutyafélék családján belül a valódi kutyaformák nemzetségéhez tartozó több más fajt is: ezek a kisfülű kutya, az ázsiai vadkutya, a nyestkutya, az afrikai vadkutya vagy hiénakutya és az őserdei kutya. A háziasított kutyát ettől a házi kutya elnevezéssel különböztetik meg.
A kutya a farkas háziasításával jött létre. A háziasítás kezdetének időpontját tudományos viták övezik, de általában 10–100 000 évvel ezelőttre teszik. A kutya másik lehetséges ősének korábban az aranysakált tartották. Mindenesetre mindhárom kutyaféle képes szaporodni egymással.
A kutyák, mint az első háziasított állatok gyakori totem és kabalaállatok. Általában a hűség és az éberség megtestesítői. A kínai mitológiában engedelmesség és odaadás jelképei is. Egyes kultúrák tűzoltó képességet tulajdonít nekik. A szuka a mindig párzásra kész hetéra jelképe. A különböző kultúrában megszámlálhatatlan jelkép lehet a kutya.
A kutyák ősidők óta az emberrel élnek, rengeteg régi ábrázolás maradt fenn, amelyek kutyát, vagy feltételezhetően kutyát ábrázolnak. A házi kedvencként tartott kutyák az 1950-es, 1960-as évekig a család lakóhelyétől elkülönülten kutyaházban, az udvaron éltek. Házőrzőként, házi kedvencként, illetve sétapartnerként egyaránt szolgálták a családjukat.
A kutya genetikai állományát tekintve nagyon közel áll a farkashoz, azonban a szigorú szelekciós tenyésztésnek köszönhetően olyan mértékben képes beilleszkedni az emberi családba (például felismeri a gazda kommunikációs szándékát, képes követni a tekintetét, megtalálja az ujjal mutatott tárgyat akkor is, ha nincs egyszerre a látóterében a kéz és a mutatott tárgy), hogy sokan családtagnak tekintik, és nem házi kedvencnek.
A városi élet elterjedésével a kutyák beköltöztek a lakásokba, így a kutyák és gazdáik élete egyre szorosabban összefonódott. A városi környezetben a kutyákat az ösztöneik már nem tudják korrekt módon eligazítani, ezért váltak fontossá a kutyaiskolák, ahol a házi kedvencek megtanulhatják a városi élet alapszabályait.
Szeretjük a kutyákat, hiszen hűségesek hozzánk, és valljuk be, nem lehet őket nem szeretni. A divat azonban a kutyára vágyó embereket is eléri, és nem csak a ruházkodásban.
A 10 legnépszerűbb kutyafajta:
Az, hogy milyen kutyafajtát választunk, attól is függ sokszor, hogy mi éppen a trendi. Ennek azonban az a hátulütője, hogy ha felismerik a kutyatenyésztők, hogy például a csivava „menő”, iparszerűen szaporítják őket, aminek a vége az lesz, hogy évekkel később az utcákon és a sintértelepeken ezekből a fajtákból lesz a legtöbb gazdikereső, hiszen a meggondolatlan kutyatulajdonosok sokszor egy újabb és divatosabb fajtára vágynak.
Paris Hilton csivavája például trend-teremtő hatással bírt, és sok fiatal tini lány rejtette táskájába a kedvencét, de évekkel ezelőtt a Men in Black beszélő mopszija is megdobta a tenyésztett mopszok számát.
Egy tisztelet- és szeretetteljes kapcsolat kialakításához nem elég, ha csak a kutya alkalmazkodik az emberhez, nekünk, gazdiknak is tennünk kell azért, hogy kutyusunk jól érezze magát. Az egészségügyi sétán kívül ki kell vinni a játszótérre, hagyni szaladgálni, de közben foglalkozni és játszani kell vele, sőt, érdemes következetesen tanítani is.
De legyen szó bármelyik fajtáról, elsősorban szeretni kell őket. Íme a lista, amely kutyák manapság a legnépszerűbbek.
10. Shih Tzu:A "játék-kutya” kinézete eléggé arrogáns, legalábbis ezt tartja a Nemzetközi Kutyaszövetség. A Shih Tzu-t valósággal imádták a kínai császárok. A fajta a Lhasa Apso vagy a tibeti hegyikutya és a pincsi kereszteződékéből alakulhatott ki. a Shih Tzu a Ming dinasztia kedvenc kutyája volt.
9. Uszkár:Az uszkár nem egy pufók játékszer, mint ahogy azt sokan hinnénk, hanem egy igencsak sportos állat, amely kiválóan tanítható. Németországban jelent meg, mint vizikutya, bundáját pedig a vadászok szabták ilyenre, hogy könnyebben mozoghasson a vízben. Négy méretű van belőle: óriás, közép, mini és Toy.
8.Buldog:Ki ne lelkesedne egy Buldogért, ellenállhatatlanok, olyannyira, hogy már a nagy Hollywoodi filmekben is gyakran feltűnnek. Eredetileg a Buldogokat bikák vadászására tartották, a brit szigeteken. Az akkori buldogok rossz természetűek voltak és alig ismerték a fájdalmat. Miután a bikavadászatot betiltották, a kutyák gazdáik úgy gondolták "megszelídítik” őket, így jött létre a ma ismert fajta.